پانسمان های نوین در درمان زخم دیابتی : در گذشته پانسمان های سنتی با استفاده از یک محلول ضد عفونی کننده ( غالباً بتادین یا آب اکسیژنه) و یک یا چند لایه گاز استریل برای جذب ترشحات زخم استفاده می شد. مقالات علمی کنگره ی زخم اروپا EWMA ثابت میکند بتادین و آب اکسیژنه نه تنها باعث بهبود زخم نمیشوند بلکه روند ترمیم زخم را کند میکنند و استفاده از این مواد در کشور های غربی و اروپایی منسوخ شده است.

پانسمان های نوین در درمان زخم دیابتی

پانسمان سنتی باید به صورت روزانه تعویض گردد ولی در صورتی که ترشحات زخم زیاد باشد باید گاهاً روزی دو یا سه بار تعویض گردد که لازمه ی آن صرف وقت و هزینه ی بیشتر همراهان بیمار و پرستاران بخش های مختلف بیمارستان میباشد در حالی که پانسمان های نوین برای زخم هایی با ترشح بالا میتواند حتی ۴٨ ساعت ماندگاری داشته باشد.

لذا با توجه به اینکه گاز استریل  قدرت جذب مشخصی دارد ، در صورتی که ترشحات زخم زیاد باشد به سرعت از ترشحات اشباع شده و دیگر قدرت جذب ندارد  و گاهی هم میتواند ترشحات رو که ممکن است عفونی هم باشند  دوباره به زخم برگرداند ( طبق پدیده ی انتشار). ضمن توجه به این نکته که  اگر بخواهیم با روش پانسمان سنتی از ورود باکتری ها  به درون پانسمان جلوگیری کنیم  باید ۶٠ لایه گاز استریل خشک را روی زخم قرار دهیم اما زخم ها همیشه خشک نیستند ، اگر زخمی ترشحات داشته باشد  به تعداد لایه هایی از گاز که مرطوب میشوند باید گاز استریل خشک روی پانسمان قرار داد تا از ورود باکتری به درون پانسمان جلوگیری به عمل آید.

درمان زخم دیابتی با پانسمان های نوین

درمان زخم دیابتی با پانسمان های نوین

تکنولوژی جدید پانسمان های نوین

اما پانسمان های نوین با توجه به تکنولوژی جدید خود دارای یک سطح آنتی باکتریال میباشند که در عین حال که حجم کمی میگیرد ( برخلاف پانسمان سنتی )  از ورود میکروب ها و میکرو ارگانیسم ها به بستر زخم جلوگیری میکند در عین حال تنفس سلولی را به صورت موضعی برای سلول های پوست و بستر زخم فراهم میکند ! ضمن اینکه پانسمان های سنتی با جذب ترشحات زخم خیس میشوند و پوست اطراف زخم را خیس خورده میکنند که این پدیده خود میتواند باعث زخم شدن پوست سالم اطراف زخم و گسترش وسعت زخم شود در نتیجه باعث بالا رفتن خطر ابتلا به عفونت در بیماران میشود.

حال آنکه پانسمان های نوین با ایجاد محیطی با رطوبت  مناسب ( نه خشک و نه خیس) محیطی مرطوب را جهت ترمیم زخم فراهم میکنند که برای ترمیم زخم ایده آل میباشد  زیرا مهاجرت سلول ها برای ترمیم تنها در محیطی با رطوبت متعادل امکان پذیر است و خشک شدن زخم و یا خیس شدن بیش از حد آن موجب کند شدن روند بهبود زخم میشود.